Az aranyeres csomók a végbél falában és a végbélnyílás körül található kóros vénatágulatok. A végbélnyíláson belül keletkezett csomókat belső, az azon kívül keletkezőket külső aranyérnek nevezzük. A belső aranyereket súlyosság szerint négy stádiumban osztályozzuk. Az osztályozás alapja, hogy a duzzanat kitüremkedik-e a végbélen kívülre, illetve ezt milyen módon teszi.
A tünetek megjelenésének időpontja jelentős szórást mutat, egyes pácienseknél korán, másoknál csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Az időben történt felismerés lehetővé teszi az ambuláns kezelést, egy ponton túl azonban csak műtéti beavatkozással lehet javítani az állapotot (a lehetséges műtéti eljárásokról itt talál leírást). Az egészen enyhe tünetek kezelés nélkül a napi normális életvitelt hátráltató vagy akár lehetetlenné tévő kellemetlen panaszokká válhatnak. Az alábbiakban felsoroltak súlyosabb betegségek hírnökei is lehetnek, ezért visszatérő panaszok esetén mindenképp érdemes orvoshoz fordulnunk.
A legjellemzőbb tünet a rövid ideig tartó vérzés, ami székletürítéskor lép fel, ha a széklet felsérti a bedomborodott nyálkahártyát.
A belső aranyér a végbél belső részén, a külső aranyér a végbélnyíláson kívül (vagy közvetlenül rajta) fejlődik ki. Itt olvashat részletesebben a megkülönböztetésről.
Anus (vagy ánusz): végbélnyílás.
Colon: vastagbél.
Nodus (vagy nódusz): csomó.
Nodus haemorrhoidalis: aranyeres csomó.
Proktológia: a sebészetnek azon szakterülete, amely a végbél betegségeinek vizsgálatára és kezelésére szakosodott. Proktológus szakorvosok kezelik az aranyerességet, a vastagbél környezetének gyulladásos folyamatait, jó- és rosszindulatú daganatait, valamint a béltraktus alsó szakaszának különféle elváltozásait.
Rektum: végbél (a vastagbél legalsó, 12-15 cm hosszú szakasza).
Ha a fenti tüneteket tapasztalja magán, érdemes szakorvost felkeresnie, ugyanis proktológiai vizsgálat nélkül a diagnózis nem állítható fel! Az aranyeresség fő tünetei más bélbetegségekre, így a végbélrákra is utalhatnak, panaszok esetén a legfontosabb, hogy a szakorvos ezeket kizárja. Ha valakinek három-négyhavonta vér jelentkezik a vécépapíron, az még nem tekinthető kórosnak.
Tudja meg, hogy zajlik az aranyér kivizsgálása!
Az otthoni ülőfürdőzés menete, gyógyanyagok, egyedi módszerek.
Lerántjuk a leplet a köztudatban keringő tévhitekről.