Az aranyér kezelése házilag

Az aranyeres panaszok enyhítésére számos természetgyógyászati, illetve házilagos megoldás létezik. Érdemes tudni, hogy a betegség gyógyulását ezektől az eljárásoktól nem várhatjuk, de elérhetjük velük a panaszok enyhülését vagy akár teljes megszűnését.

Rostban gazdag táplálkozás, vitaminok, folyadékbevitel

A rostban gazdag táplálkozással belei optimálisabban működnek és széklete kisebb erőfeszítéssel lesz üríthető. Az élelmi rost a növények azon ehető alkotórésze, mely nem tud megemésztődni, így felszívódás nélkül, érintetlenül halad tovább a vastagbélbe, ahol vizet megkötve megduzzad.

Az ajánlott napi rostbevitel felnőttek számára napi 25-30 gramm. Minden növény tartalmaz rostanyagot, azonban a székrekedés kezelésének szempontjából előnyben részesítendő a vízben oldhatatlan rostokat tartalmazó ételek fogyasztása, mint például a búzakorpa, teljes kiőrlésű kenyerek, magvak (pl. lenmag), valamint a gyümölcsök és zöldségek héja.

Betartandó: ha önnek aranyérbetegsége van, kerülnie érdemes a fűszeres ételek és élénkítő szerek (alkohol, kávé, tea) túlzott fogyasztását.

A házi gyógymódokkal történő otthoni kezelés meglepően eredményes lehet.

Vízbevitel: Az anyagcserénk működésének előfeltétele - felnőtteknél - legalább 2 liter folyadék bevitele naponta. Aki kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást kíván folytatni, mindenképp kerülje a cukor- és szénsav tartalmú üdítőitalokat. Az otthoni terápia kulcseleme a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék elfogyasztása.

Ajánljuk: táplálkozásunkat javasolt kiegészíteni vitaminokkal és nyomelemekkel. Általános multivitaminok szedése mellett, kiegészítésként a következőket ajánljuk:

Folyadék ábrája
E-vitamin

A jó székelési szokások kulcsfontosságúak

Székletünk közvetlen tükre szervezetünk egészségének. Az aranyérbetegség kezelésének elsődleges teendője az emésztés egészséges állapotának helyreállítása. Erről a témáról részletesebben is beszélünk a kezelésről szóló oldalunkon, ezt érdemes átolvasnia, különösen akkor, ha széklete nem optimális. Az alábbi praktikus, házilag alkalmazható tanácsokkal tudunk önnek szolgálni:

Időzítés: Ha székelési ingere van, azonnal érdemes WC-re mennie. Rossz szokás az ürítést ráérős pillanatokra tartogatni, mivel a várakozás során az ürülék összetömörödik és szárazabbá válik. Nemcsak otthon, hanem munkahelyen is meg kell teremtenünk a lehetőségét a gyors reagálásnak, ha "ingerünk" van.

Egyszerre csak annyi székletet engedjünk ki, amennyi magától távozik, inkább menjünk gyakrabban, de soha ne préseljünk. Napi háromszori ürítés sem mondható kórosnak, a lényeg, hogy elkerüljük a préselést, a lélegzet visszatartását.

Székelés után tisztálkodjunk, melegvizes mosásakodással biztosítsuk, hogy a végbélnyílás környéke mindig tiszta legyen. Általános tisztálkodószereket ide nem javaslunk, inkább gyógyszertárban kapható mosakodókrémet.

Speciális toalettpapírt, törlőkendőt használjunk. A száraz toalett papír helyett allergén anyagoktól mentes, nedvesített törlőkendőt érdemes használnunk, vagy mossuk meg vízsugárral a végbél környékét (vásárlási tipp: Aranyér Webshop). Ha ez nem megoldható, akkor sem ajánlott a túlzásba vitt törlés a székletürítés után.

Kerüljük el: az erőlködést székelés közben. A haspréssel végzett ürítés során az erekben a nyomás megnő, elősegítve a megdagadásukat és a vérzést. Ha Önnek rendszeres, illetve komoly panaszai vannak, akkor minden erőlködő tevékenység ellenjavallt (cipekedés és erőkifejtéssel járó sportok). WC hasznlathoz szerezzen be guggoló előtétet.

Kényelmes öltözet: ha aranyerünk van, figyeljünk oda a kényelmes öltözködésre. A szoros nadrág, deréköv, rosszul lélegző ruházat, mind akadályozzák az egészséges vérkeringést az altájon.

A rendszeres testmozgás szinte minden betegség ellen kedvező hatással bír, így az aranyér ellen is. Lehetőleg minden házilag alkalmazott gyógyterápiát ki kellene egészíteni a mozgás valamilyen formájával. A testmozgás felpezsdíti a vérkeringést és segít megelőzni a szorulás kialakulását. Javasolt továbbá, hogy ne álljunk vagy üljünk egy helyben hosszú ideig, mert ilyenkor nő a végbélkörnyéki vénákban a vérnyomás, amely közvetlen összefüggésben van a panaszok kiújulásával.

Kellemesen puha toalettpapírt használjon!

Ülőfürdős kezelés otthon

A melegvizes ülőfürdőt naponta többször is alkalmazhatjuk 10-20 perc időtartammal. Először is fertőtlenítsük a kádat vagy a lavórt, amiben a fürdőt vesszük. A kellemesen meleg (nem túl forró) vizet addig engedjük, hogy a csípőnket éppen elfedje. A módszerről részletes útmutatót talál a Tudástárban. A vízben feloldhatunk gyógynövény-főzeteket, illetve más gyógyanyagokat is, lehetőleg orvosi jóváhagyással. A kamillás ülőfürdőről és a sós ülőfürdőről külön cikket írtunk, amelyet a hivatkozásra kattintva érhet el. Az ülőfürdőzéshez sokféle eszköz és gyógyanyag elérhető, nézzen be az Aranyér Webshopba, ha ideje engedi.

Az otthoni ülőfürdős kezelés ellenjavallt, ha fertőzés vagy trombózis súlyosbítja betegségünket, illetve ha állapotunk rosszabbodik, viszketést vagy duzzanatot tapasztalunk.

Próbálja ki: a cickafark (Achillea millefolium), vagy kamilla (Matricaria chamomilla), vagy körömvirág (Calendula officinalis) forrázott/áztatott főzetetét öntse a fürdővízbe. Másik recept: 2-2 csepp ciprus- és kamillaolaj (vagy boróka- és mirhaolaj), 1 csepp borsmentaolaj a lavórnyi testmeleg vízbe csöppentve.

A lavorban elvégzett ülőfürdős házi kezelés jelentősen enyhítheti a panaszokat.

Borogatás: Ha heveny panaszaink lépnek fel, a végbéltájék hideg vizes vagy jeges borogatásával házilag is enyhíthetünk rajtuk. Szerezzen be jegelő gépárnát. A diófalevél (Juglans regia) sűrű forrázatával is lehet borogatni az aranyeret. A diólevél csökkenti a viszketést, simává és rugalmassá teszi a bőrt, emellett sebgyógyító hatású.

Mikor javasolt orvoshoz fordulni?

Ha öndiagnózis alapján kezdjük meg aranyerünk terápiáját, azzal kockázatot vállalunk, ugyanis a tüneteket más betegségek is okozhatják, ezek listáját itt találja A legveszélyesebb a végbélrák, amelynek kezdeti stádiumában igen hasonló tünetei vannak - vérzés, viszketés, fájdalom, váladékozás, esetleg kitüremkedés. Ha tényleg aranyerünk van, és azt nem megfelelően kezeljük, idővel súlyosbodni fog. A rosszul kezelt, előrehaladott állapotban a csomók folyamatosan a végbélen kívül rekednek, oda kézzel sem helyezhetők vissza. Ilyenkor már csak sebészeti beavatkozással van lehetőség a panaszmentes állapot visszaállítására.

Gyógyanyagok kaphatók az Aranyér Webshopban »

Gyógyanyagok aranyérre
Járuljon hozzá véleményével a tartalom fejlesztéséhez!

Hasznos volt Önnek ez az oldal?

IGEN
NEM

Visszajelzése fontos nekünk.
Ön szerint milyen módon fejleszthetnénk a tartalmat?

ELKÜLD

Köszönjük a visszajelzést!

Böngéssze facebook oldalunkat:
Orvost kereső aranyeres ember

Proktológus orvos kereső

Találjon helyi aranyér szakorvost!

Beöntés otthon, házilag.

Beöntés otthon, házilag végezve

Tudnivalók, eszközök a beöntéshez.

Aranyér ülőpárna

Aranyér ülőpárnák »

Szerezzen be aranyér ülőpárnát!