A kamilla, vagy más néven orvosi székfű, évszázadok óta használt gyógynövény. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, görcsoldó, idegnyugtató hatású, emésztési- és bélzavarokra, valamint sebkezelésre, bőrápolásra is javasolják. Magában a virágban több mint 120 kémiai összetevőt azonosítottak, köztük 28 terpenoidot, 36 flavonoidot, és 52 további vegyületet, amelyeknek van farmakológiai aktivitása.
A fürdőhöz literenként körülbelül 5 gramm gyógynövényre lesz szükség. Ez azt jelenti, hogy ha 10 liter vízben végzi a fürdőt, akkor 50 gramm kamillát kell felhasználnia. Becsülje meg, hogy hány liter vízben fogja végezni az ülőfürdőt, ennek megfelelően mérje ki a füvet. Ha nincs precíz mérlege, használja a kezét: egy púpozott maréknyi kamillavirágzat körülbelül 10 gramm. Szálas (egész virágos) gyógynövényt használjon a filteres helyett, ezek minősége általában magasabb.
A kimért kamillavirágzatból először kis adag tömény főzetet készítsen, majd ezt egy szűrőn keresztül öntse bele a testmeleg fürdővízbe. A tömény főzethez néhány pohárnyi víz elég, ebbe tegye a gyógynövényt, és legalább 15 percig forralja. Forrázás helyett inkább a forralást javasoljuk, így több hatóanyagot lehet kinyerni a kamillavirágokból. Mivel nem belső fogyasztásra szánja, nem kell tartania attól, hogy az oldatnak rossz lesz az íze, vagy túl tömény lesz.
Ülőfürdőzzön 15-30 percig. Ha a fürdővíz hűlni kezd, adhat hozzá melegvizet, de ügyeljen arra, hogy az ne legyen forró, hiszen a magas hőmérséklet irritálhatja a gyulladt területeket! Az ülőfürdőt akár napi 2-3 alkalommal is megismételheti, a panaszok súlyosságától függően. A fürdőt hidegvízben is végezheti, a hideg összehúzza az ereket, és csökkenti a fájdalmat. Ez csak erős, felfázásra nem haljamos pácienseknek javasolt.
A fürdőhöz kiegészítésként tehetünk kamillaolajat vagy kamilla illóolajat is. A kettő nem keverendő össze egymással, a kamillaolaj a növény áztatásával készül (macerátum), míg az illóolajat a frissen szedett virágfejek vízgőzdesztillációjával állítják elő. Mindkettő igen értékes anyag, hiszen olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek a szárítás során elvesznek. Az olajból 5-10 ml-t adjunk a kamillás fürdővízhez. A virágvíz (vagy más néven hodrolátum) az illóolaj gyártása során megmaradó folyadék, amelyet akár kenőcs helyett is használhatunk, tisztálkodás után kívűlről bekenhető vele a végbélnyílás és fájdalmas környéke (vásárlás itt).
Aranyérre: a kamilla önmagában is enyhülést hoz az aranyereseknek, de igény szerint körömvirággal kiegészíthető. A két teafű aránya 1:1 legyen. A körömvirág sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai értékesen egészítik ki a kamilla hatásait. A körömvirág használatos rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások, bőrrepedések gyógyítására, visszérgyulladásra, nyugtató és viszketéscsillapító hatású, fertőtlenítő és gyulladásgátló.
Nőgyógyászati problémákra, felfázásra: cickafarkot adjon a kamillához. A két teafű aránya 1:1 legyen. A cickafark gyulladáscsökkentő, sebösszehúzó, sebgyógyító, görcsoldó hatású. Csökkenti a menstruációs görcsöket. Az átszűrt, tiszta cickafarkteát egyébként hüvelyöblítésre is alkalmazzák.
Csak abban az esetben ellenjavallt a kamillás ülőfürdő, ha allergiás magára a gyógynövényre, vagy fészkesvirágzatúak családjába tartozó növényekre. Ha bármilyen negatív elváltozást okoz a fürdőzés (pl. kiütést, bőrirritációt) függessze fel az alkalmazást.
A beöntés kíméletes megoldás a székrekedésre, elvégzése igen egyszerű.
Ismertetjük az ülőfürdő helyes elvégzésének részletes tudnivalóit!
Összegyűjtöttük az aranyér kezelésére használható gyógyszertári kúpokat