Mikor beszélünk székrekedésről? Általánosan két napnál hosszabb idő eltelte után, illetve akkor, ha van székletünk, de az csak részleges, kemény, kis mennyiségű.
Biológiai szükségleteink gyakran alárendelődnek más feladatainknak, életritmusunknak, szokásainknak. Ha éhségünket időhiány miatt kis mennyiségű, magas kalóriatartalmú ételekkel enyhítjük, az hamar székrekedés kialakulásához vezethet. Étrendünkben sok a keményítő- és fehérjetartalmú étel, viszont kevés a rost és a vitamin. A rostban gazdag táplálkozásra és a megfelelő folyadékbevitelre kiemelten fontos odafigyelni, hiszen a rost növeli a bélsár tömegét, és ezáltal a megjelenő székelési inger is erősebb lesz. Napi legalább két liter víz elfogyasztására van szükségünk ahhoz, hogy a salakanyagok megfelelően ürüljenek, a bélsár tranzitideje optimális legyen.
Bizonyos gyógyszerek is befolyásolják a bélmozgásokat, és mellékhatásként székrekedést válthatnak ki. Ilyen gyógyszerek például egyes görcsoldók, fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok, hangulatjavítók, altatók és vízhajtók.
A mozgásszegény életmód következtében is renyhül a bélperisztaltika (bélrendszerünk természetes mozgása), a székelési inger pedig először csak csendesedik, majd később meg is szűnik.
A komolyabb következmények elkerülése érdekében kiemelten fontos a bélsár kiürítése már az első inger megjelenésének alkalmával. Az inger utáni azonnali székelésre mindenképp lehetőséget kell biztosítanunk, függetlenül bármilyen hátráltató októl (reggeli sietség, utazások, munkahelyi feladatok, iskolai szabályok, kényelmetlen mosdók). Minden egyes visszatartás növeli a későbbi szorulás esélyét.
Szakértők szerint a szorongás sok esetben vált ki székrekedést. Gyakran tartózkodunk a belek kiürítésétől, ha nem nyugalmas a környezetünk vagy nincs elegendő időnk. A rosszul berögzült gyermekkori szokások, iskolai és munkahelyi szabályok, szégyenérzet, rohanó, stresszes életmód mind-mind okai lehetnek a szorulásnak. Ezeken kívül sok esetben állnak a háttérben feldolgozatlan lelki problémák, meg nem oldott konfliktusok. Ha a megváltozott táplálkozási szokások és sportos életmód mellett is megmaradnak a panaszok, akkor érdemes pszichológus segítségét kérnünk.
Az aranyér kialakulásának egyik egyértelmű okozója a székletürítéskor kifejtett erőlködés, ami székrekedéskor szinte elkerülhetetlen. Az aranyerek duzzadt vénák a végbélben és a végbélnyílás környékén, melyek nyomás hatására megnagyobbodnak, esetleg ki is türemkednek a végbélen kívülre. Az elhúzódóan fennálló, darabos, száraz széklet felsértheti az erőltetés hatására megnagyobbodott aranyeres csomókat, és megjelenik a betegség legjellemzőbb tünete, a vérzés. A széklet megfelelő állagának biztosítása kulcskérdés, helyes táplálkozással és mozgással el kell érnünk, hogy az folyamatosan ideális állagú legyen, és minden alkalommal erőlködés nélkül, könnyen távozzon!
A székrekedés elmulasztásának egyik legkíméletesebb és leggyorsabb módja a beöntés alkalmazása. Egy gyors beöntés pár perc alatt elvégezhető, menetéről ajánljuk figyelmébe részletes cikkünket. Az elvégzéshez szüksége lesz beöntő készülékre, amelyet beszerezhet a hivatkozára kattintva, gyógyászati szaküzletben, vagy más internetes áruházban.
Ha tartós megoldást szeretnénk, változtatnunk kell táplálkozási szokásainkon, aminek a kiindulópontja a megfelelő rostbevitel biztosítása. A rostok természetes székletlazítók, növelik a bélsár tömegét, ami hozzájárul a gyorsabb és könnyebb kiürüléshez a szervezetből. A szakértők javaslata szerint legalább napi 20-35 gramm rost bevitele ajánlott.
A világ sok táján a belek ürítése guggolás közben történik – anatómiailag ez az ideális póz. A guggolásban végzett székelés előnyeiről olvassa el cikkünket! A toalett elé tett lábtámasz igen hasznos, a lényeg, hogy a térdek minél közelebb kerüljenek a mellkashoz.
A tejtermékek laktózt tartalmaznak, amire sok ember érzékeny, és egyeseknek puffadást, másoknak székrekedést okoz. Kivételt jelent a joghurt és a kefír, amelyek probiotikum tartalma segíti a bélflóra optimális egyensúlyának fenntartását. Aranyér esetén kerülendő ételek itt
A megfelelő folyadékbevitel kiemelten fontos székrekedés esetén. Ha több vizet iszunk, a bélsár nedvességtartalma megnő, így könnyebb lesz az ürítés. A bevitelt emeljük napi 3 liter fölé. Rostokban gazdag diéta esetén is javallott a folyadékbevitel növelése, mert a magas rosttartalmú ételek sok vizet kötnek meg.
Számos gyógynövénynek van természetes székletlazító hatása, ami az emészthetetlen növényi részek hatására megnövekedett mennyiségű székleten keresztül jelentkezik. Ezek közé tartozik a lenmag, chia mag és az útifű maghéj. Kapszula-, tabletta- és porformátumban is kaphatóak a bioboltokban. Joghurtba vagy gabonába keverve ajánlott a fogyasztása. Gyermekek, várandósok, szoptatós kismamák, magas vérnyomásban, bélszűkületben és vérzési rendellenességekben szenvedők egyeztessenek orvosukkal!
A ricinusolaj serkenti a belek perisztaltikus mozgását, valamint síkosítja a bélfalat, ezáltal megkönnyíti a székletürítést. A ricinusolaj jól bevált készítmény, de figyeljen a javasolt mennyiségre! Túladagolása esetén hasmenés, hasi görcsök, hányás, ájulás, légszomj, mellkasi fájdalom vagy bélelzáródás léphet fel, ezért nagyon fontos a megfelelő adag bevitele. Érdemes tudni, hogy a legtöbb hidegen sajtolt növényi olaj hasonló „megindító” hatást vált ki.
A magnézium nagyon hatékony szorulás esetén, segíti a belek vízháztartásának javítását, és elősegíti a széklet felpuhulását. Magnéziumtartalmú étel például a brokkoli és egyes hüvelyesek. Próbát tehet keserűsó (magnnézium-szulfát) szedésével, vagy fogyasszon ilyen összetevőjű gyógyvizet - pl. Hunyadi János, Ferenc József, Mira, Salvus. Mielőtt magnéziumot szedne, kérje ki orvosa véleményét, mert egyes gyógyszerekkel való szedése esetén mellékhatások léphetnek fel.
A szorulás kezelésére rengeteg gyógyszer és gyógynövény áll rendelkezésre, amelyek mozgásra serkentik a vastagbél izomzatát, valamint csökkentik a víz visszaszívását, ezáltal lazább állagúvá teszik a székletet. A kezelést lehetőség szerint csak kúraszerűen végezzük, és csak akkor, ha a fent vázolt, rostokban gazdag táplálkozási szokások nem hoztak eredményt.